Governance

About Us    Governance     Scholarships & Awards     NRCSA Members By District     History of NRCSA     Past Award Winners

Past Leadership     Past Scholarship Winners    Past Closing the Achievement Gap Winners     The National Rural Education Association (NREA)  

 

 


 


How NRCSA is Organized


NRCSA is a not-for-profit 501(C)(4) organization that is governed by its Articles of Incorporation and its by-laws. The by-laws define the governance structure of the organization by defining an Executive and a Legislative Committee and their respective duties. Additionally it sets parameters in which the organization works.

In accord with NRCSA by-laws, the organization is governed by an executive committee made up of a President, President-Elect, Past President, a Secretary and six district representatives. The six districts are the West District, the North Central District, the Northeast District, the Southeast District, the South Central District, and the Southwest District. The map roughly demonstrates the six districts. School districts that are spilt by these boundaries are considered in the district in which their administrative offices are located.

The Executive Committee members are elected to fill three-year terms. Annually a President-Elect is elected by the voting members of NRCSA. The President-Elect serves one year as President-Elect, one year as President, and one year as Past-President. The District Representatives are elected to three-year terms and may serve two-consecutive terms. The Secretary-Treasurer also fills a three-year term and may serve two-consecutive terms.


#

NRCSA's Districts

For a list of member schools by district click on the map above.


NRCSA Staff

Name, Position Phone Number Fax Number e-mail Address
Jack Moles, Executive Director (402) 335-7732 (402) 476-7740    jmoles@nrcsa.net
Trent Nowka, Lobbyist (402) 476-1440      trentnowka@prodigy.net
Jeff Bundy, Administrative Aide (402) 202-6028      jbundy@nrcsa.net

NREA Presidency

Dr. Jon Habben National Rural Education Association (NREA) President (402) 440-4378

2019-20 Executive Committee

Name

Address

Office Phone

Fax

e-mail

Jack Moles

Executive Director

455 S 11th St, Suite B

Lincoln, NE 68508

(402) 335-7732

(402) 476-7740

jmoles@nrcsa.net

Del Dack, President

Supt, Paxton Consolidated Schools

308 N Elm St

PO Box 368 Paxton, NE 69155

(308) 239-4283

(308) 239-4359

del.dack@ paxtonschools.org

Dr. Curtis Cogswell, Past President

Supt, McCool Junction Public Schools

209 S 2nd St

PO Box 278

McCool Junction, NE 68401

(402) 724-2232

(402) 724-2232

ccogswell@ mcjmustangs.org

Ginger Meyer, President-Elect

Supt, Scribner-Snyder Community Schools

400 Pebble St

Box L

Scribner, NE 68057

(402) 664-2567

(402) 664-2407

gingermeyer@

sstrojans.org

Jane Davis, Secretary

Supt, Hershey Public Schools

301 S Lincoln

PO Box 369

Hershey, NE 69143

(308) 368-5574

(308) 368-5571

jane.davis@

hpspanthers.org

Dist Representatives:

 

 

 

 

Chris Geary, West

Supt, Leyton Public Schools

504 Main St

PO Box 297

Dalton, NE 69131

(308) 377-2301

(308) 377-2304

chris.geary@

leytonwarriors.org

Dale Hafer, North Central

Supt, Ainsworth Public Schools

520 E 2nd St

PO Box 65

Ainsworth, NE 69210

(402) 387-2333

(402) 387-0525

dhafer@ainsworth

schools.org

Dr. Dawn Lewis, Northeast

Supt, Arlington Public Schools

705 N 9th ST

PO Box 580

Arlington, NE 68002

(402) 478-4171

(402) 478-4176

dawn.lewis

@apseagles.org

Paul Sheffield, Southeast

Supt, Exeter-Milligan Public Schools

318 S River Ave

PO Box 139

Exeter, NE 68351

(402) 266-5911

(402) 266-4811

paul.sheffield@

emwolves.net

Dr. Dennis Shipp, South Central

Supt, Bertrand Community Schools

503 School St

Bertrand, NE 68927

(308) 472-3427

(308) 472-3429

dennis.shipp@  bertrandvikings.org

Alan Garey, Southwest

Supt, Medicine Valley Schools

303 Crook Ave

Curtis, NE

69025

(308) 367-4106

(308) 367-4108

agarey@

medvalley.org


2019-20 Legislative Committee

Name

Address

Office Phone

Fax

e-mail

Co Chairs

       

Jason Dolliver, Northeast

Supt, Pender Public Schools

609 Whitney St

Pender, NE 68047

(402) 385-3244 Ext 310

(402) 385-2285

jadolli1@ penderschools.org

Randy Page, Southeast

Supt, Thayer Central Comm Schools

930 Eads Ave

PO Box 9

Hebron, NE 68370

(402) 768-6117

(402) 768-6110

randy.page@

thayercentral.net

 Members

 

 

 

 

Chad Boyer, Northeast

Supt, Wisner-Pilger Public Schools

801 18th        PO Box 580

Wisner, NE 68791

(402) 529-3248

(402) 529-3477

cboyer@

igators.org

Jon Davis, South Central

Supt, Alma Public Schools

515 N Jewell PO Box 170

Alma, NE 68920

(308) 928-2131 Ext 102

(308) 928-2763

jon.davis@ almacardinals.org

Bryce Jorgenson, South Central

Supt, Southern Valley Schools

43739 Hwy 89

Oxford, NE 68967

(308) 868-2222

(308) 868-2223

bryce.jorgenson@sveagles.org

Lori Liggett, West

Supt, Gordon-Rushville Public Schools

810 N Oak St PO Box 530

Gordon, NE 69343

(308) 282-1322

(308) 282-2207

lori.liggett@ grmustangs.org

Mark Lenihan, Northeast

Supt, Wayne Community Schools

611 W 7th St

Wayne, NE 68787

(402) 375-3150

(402) 375-5251

malenih1@

waynebluedevils.org

Travis Miller, West

Supt, Bayard Public Schools

East 8th St PO Box 607

Bayard, NE 69334

(308) 586-1325

(308) 586-1638

travis.miller@  bayardtigers.org

Larianne Polk, Northeast

Administrator, ESU # 7

 

2657 44th Ave

Columbus, NE 68601

(402) 564-5753

(402) 563-1121

lpolk@esu7.org

Todd Porter, Southwest

Supt, Southwest Public Schools

900 Coke St   PO Box 187

Bartley, NE 69020

(308) 692-3223

(308) 692-3351

todd.porter@ swpschools.org

Harlan Ptomey, Southeast

Supt, Cedar Bluffs Public Schools

110 E Main St PO Box 66

Cedar Bluffs, NE 68015

(402) 628-2080

(402) 628-2108

hptomey@esu2.org

Todd Rhodes, South Central

Supt, Gothenburg Public Schools

1322 Ave I Gothenburg, NE 69138

(308) 537-3651

(866) 430-5324

todd.rhodes@

goswedes.org

Brian Rottinhaus, Southeast

Supt, Pawnee City Public Schools

729 E St

PO Box 393

Pawnee City, NE 68420

(402) 852-2988

(402) 852-2993

brianrottinghaus@

pawneecityschool.net

Shawn Scott, South Central

Supt, Adams Central Public Schools

1090 S Adams Box 1088

Hastings, NE 68902

(402) 463-3285 Ext 313

(402) 463-6344

shawn.scott@              adams-central.org

Amy Shane, North Central

Supt, O’Neill Public Schools

410 E Benton PO Box 230

O’Neill, NE 68763

(402) 336-3775

(402) 336-1105

amyshane@ oneillschools.org

Jack Moles

Executive Director

455 S 11th St, Suite B

Lincoln, NE 68508

(402) 335-7732

(402) 476-7740

jmoles@nrcsa.net

 Lobbyists

 

 

 

 

Trent Nowka

Nowka & Edwards

1233 Lincoln Mall, Suite 201

Lincoln, NE 68508

(402) 476-1440

(402) 476-2469

trentnowka@

prodigy.net

Russ Westerhold

Nowka & Edwards

1233 Lincoln Mall, Suite 201

Lincoln, NE 68508

(402) 476-1440

(402) 476-2469

rwesterhold@

nowkaedwards.com

Jon Edwards

Nowka & Edwards

1233 Lincoln Mall, Suite 201

Lincoln, NE 68508

(402) 476-1440

(402) 476-2469

jedwards@

nowkaedwards.com

Ex Officio Members:

 

 

 

 

Dr. Greg Barnes, South Central

Administrator, ESU 11

412 W 14th St

Holdrege, NE 68949

(308) 995-6585

(308) 995-6587

Greg.Barnes@

esu11.org

Dr. Jon Cerny, Northeast

Supt, Bancroft-Rosalie Community Schools

708 Main St  PO Box 129

Bancroft, NE 68004

(402) 648-3337

(402) 648-3338

jcerny@esu2.org

Stephen Grizzle, Southeast

Supt, Fairbury Public Schools

703 K ST

Fairbury, NE

68352

(402) 729-6104 Ext 4100

(402) 729-6392

sgrizzle@

fairburyjeffs.org

Jim Havelka, Northeast

Retired

640 E 7th St  PO Box 354

North Bend, NE 68649

(402) 652-3262

(402) 620-1705

jhavelka@

gpcom.net

Dr. Jon Habben,

Southeast

NREA President

1624 8th Ave

NE City, NE 68410

(402) 440-4378

 

jhabben@nrcsa.net

Charles Isom, West

Supt, Hemingford Public Schools

911 Niobrara St PO Box 217

Hemingford, NE 69348

(308) 487-3328

(308) 487-5215

cisom@gubn.org

Mark Norvell, Southeast

Supt, Fillmore Central Schools

1410 L St

Geneva, NE 68361

(402) 759-4955

(402) 759-4038

mark.norvell@ fillmorecentral.org

Greg Sjuts, Northeast

Supt, Humphrey Public Schools

405 S 7th St  PO Box 278

Humphrey, NE 68642

(402) 323-1230

(402) 923-1235

gregsjuts@ humphrey.esu7.org

Advisory Board

Members:

     

Mike Dannehl, South Central

Bd. Member, Bertrand Comm Schs

 503 School St

Bertrand, NE 68927

 (308) 472-3427  (308) 472-3429  mike.dannehl@bertrandvikings.org

Jessica Pozehl, North Central

Bd. Member, Ainsworth Community Schools

 520 E 2nd St

PO Box 65

Ainsworth, NE 69210

 (402) 387-2333  (402) 387-0525  jpozehl@ainsworthschools.org

Sandy Roes, West

Bd. Member, Chadron Public Schools

 602 E 10th St

Chadron, NE 69337

 (308) 432-0700  (308) 432-0702  sandy.roes@wchr.net

Shad Stamm, Southwest

Bd. Member, Dundy Co Stratton Public Schs

 409 9th Ave

PO Box 586

Benkelman, NE 69021

 (308) 423-2738  (308) 217-0380  shad.stamm@dcstigers.org

Dave Welsch, Southeast

Bd. Member, Milford Public Schools

 1201 W 1st St

PO BOx C

Milford, NE 68405

 (402) 761-2525  (402) 761-3322  dwelsch@westbluefarm.com

Shannon Wilmott, Northeast

Bd. Member, Arlington Public Schools

 705 N 9th St

PO Box 580

Arlington, NE 68002

 (402) 478-4171  (402) 478-4176  shannon.willmott@apseagles.org

*Legislative Committee Notes

*Appointments and re-appointments are done annually, as per NRCSA's By-Laws, although 3-year terms are followed to increase continuity. Changes in terms will be made to avoid both Legislative Committee representatives from a district ending 3-year terms at the same time

 

**Ex Officio members are Past Presidents of NRCSA

 

***All Executive Committee members are always welcome to attend Legislative Committee meetings


2019-20 Scholarship & Recognition Committee

Name

Address

Office Phone

Fax

e-mail

Co-Chairs

       

Tim Heckenlively, Southeast

Supt, Falls City Public Schools

1415 Morton St PO Box 129

Falls City, NE 68355

(402) 245-2825

(402) 245-2022

theckenlively@ fallscityps.org

Brian Tonniges, Southeast

Supt, High Plains Community Schools

260 S Pine     PO Box 29

Polk, NE 68654

(402) 765-2271

(402) 765-3332

btonniges@

hpcstorm.org

 Members

 

 

 

 

Jason Brown, Southwest

Supt, Maywood Public Schools

1 Tiger Dr

PO Box 46

Maywood, NE 69038

(308) 362-4223

(308) 362-4454

jason.brown@

maywoodtigers.org

Daren Hatch, South Central

Supt, Elwood Public Schools

502 First Ave PO Box 107

Elwood, NE 68937

(308) 785-2491

(308) 785-2322

daren.hatch@elwoodpirates.org

Todd Hilyard, South Central

Supt, Holdrege Public Schools

505 E. 14th St

PO Box 2002

Holdrege, NE 68949

(308) 995-6558

(308) 995-8662

todd.hilyard@

dusters.org

Charles Isom, West

Supt, Hemingford Public Schools

911 Niobrara St PO Box 217

Hemingford, NE 69348

(308) 487-3328

(308) 487-5215

cisom@gubn.org

Dr. Beth Johnsen, Southeast

Supt, Conestoga Public Schools

8404 42nd St PO Box 40

Conestoga, NE 68409

(402) 235-2992

(402) 235-2421

bjohnsen@conestogaps.org

Adam Lambert, North Central

Supt, Cody-Kilgore Public Schools

360 W 4th St PO Box 216

Cody, NE 69211

(402) 823-4117

(402) 823-4275

alambert@cody-kilgore.com

Phillip Picquet, Southwest

Supt, Perkins County Schools

740 Sherman St

PO Box 829

Grant, NE 69140

(308) 352-4735

(308) 352-4769

phillip.picquet@perkinscountyschools.org

Mikal Shalikow, Northeast

Supt, Newman Grove Public Schools

101 S 8th St PO Box 370

Newman Grove, NE 68758

(402) 447-5294

(402) 447-2445

mikal.shalikow@ ngpublicschools.com


2019-20 NRCSA/NDE Closing the Achievement Gap Research Team

Name

Address

Office Phone

Fax

e-mail

Dale Hafer, North Central

Supt, Ainsworth Community Schools

520 E 2nd St

PO Box 65

Ainsworth, NE 69210

(402) 387-2333

(402) 387-0525

dhafer@ainsworth

schools.org

Charles Isom, West

Supt, Hemingford Public Schools

911 Niobrara St PO Box 217

Hemingford, NE 69348

(308) 487-3328

(308) 487-5215

cisom@gubn.org

Dr. Jamie Isom, North Central

Supt, Valentine Community Schools

431 N Green St

Valentine, NE 69201

(402) 376-1780

(402) 376-2736

jisom@

vcsbadger.net

Dr. Beth Johnsen, Southeast

Supt, Conestoga Public Schools

8404 42nd St PO Box 40

Conestoga, NE 68409

(402) 235-2992

(402) 235-2421

bjohnsen@ conestogaps.org

Stephanie Kaczor, Northeast

Supt, Riverside Public Schools

408 Dayton St

Cedar Rapids, NE 68627

(308) 358-0640

(308) 358-0211

stephanie.kaczor@riversideps.org

Ryan Knippelmeyer, Southeast

Supt, Elmwood-Murdock Public Schools

300 Wyoming St, PO Box 407 Murdock, NE 68407

(402) 867-2341

(402) 867-2009

rknippelmeyer@

emknights.org

Jeff Koehler, Southeast

Supt, Johnson-Brock Public Schools

310 Main St PO Box 186

Johnson, NE 68378

(402) 868-5235

(402) 868-4785

jeff.koehler@ johnsonbrock.org

Dr. Dawn Lewis, Northeast

Supt, Arlington Public Schools

705 N 9th ST

PO Box 580

Arlington, NE 68002

(402) 478-4171

(402) 478-4176

dawn.lewis

@apseagles.org

Damon McDonald, Southeast

Supt, Aurora Public Schools

300 L St

Aurora, NE 68818

(402) 694-6968

(402) 694-2573

dmcdonald@

4huskies.org

Ginger Meyer, Northeast

Supt, Scribner-Snyder Community Schools

400 Pebble St

Box L

Scribner, NE 68057

(402) 664-2567

(402) 664-2407

gingermeyer@

sstrojans.org

Julie Otero, Southeast

Supt, South Central Unified System 5

30671 Hwy 14 PO Box 368

Nelson, NE 68961

(402) 726-2151

(402) 726-2208

jotero@ southcentralusd.us

Jody Phillips, Northeast

Supt, Ponca Public Schools

505 3rd St

PO Box 568

Ponca, NE

68770

(402) 755-5700

(402) 755-5773

jodyphillips@poncaschool.org

Randy Schlueter, Southeast

Supt, Tri County Schools

72520 Highway 103

DeWitt, NE 68341

(402) 683-2037

(402) 683-2116

randy.schlueter@ tricountyschools.org

Paul Sheffield, Southeast

Supt, Exeter-Milligan Public Schools

318 S River Ave

PO Box 139

Exeter, NE 68351

(402) 266-5911

(402) 266-4811

paul.sheffield@

emwolves.net

Dr. Caroline Winchester, West

Supt, Chadron Public Schools

602 E 10th St

Chadron, NE 69337

(308) 432-0700

(308) 432-0702

caroline.winchester@ chadronschools.net

Jack Moles

Executive Director

455 S 11th St, Suite B

Lincoln, NE 68508

(402) 335-7732

(402) 476-7740

jmoles@nrcsa.net



Back to top